Dobierz słuchawki

Jeśli dobieramy słuchawki do smartfonu lub tabletu, najlepiej wybrać słuchawki o niskiej impedancji. Optymalny przedział to 16-32 Ohm, niższe wartości będą oznaczać bardzo duże zniekształcenia dźwięku. Do stacjonarnych źródeł dźwięku warto wybrać słuchawki o wyższej impedancji – minimum 50 Ohm. Są one relatywnie cichsze, ale mają mniejszą tendencję do zniekształceń harmonicznych.


Warto zwrócić także uwagę na poziom SPL – maksymalnego ciśnienia akustycznego mierzonego w dB. Jeśli ten parametr przekracza 105-110 dB, słuchawki są bardziej odporne na zniekształcenia, nawet na bardzo wysokich poziomach głośności.


Ostatni ważny parametr to pasmo przenoszenia. Słuch ludzki funkcjonuje w zakresie 20-20000 Hz, ale niewiele osób słyszy dźwięki powyżej 15000 Hz. Niektóre słuchawki są w stanie przenieść dużo szerszy zakres częstotliwości, nawet od 6 do 51000 Hz. Duże wartości pasma przenoszenia świadczą o produkcie najwyższej jakości, który zapewni większą paletę dźwięków.

Wybierz konstrukcję

Wybierając konstrukcję, należy pamiętać, że istnieją trzy podstawowe grupy słuchawek: otwarte, półotwarte i zamknięte. Ze względu na konstrukcję obudowy istnieje podział na modele nauszne, wokółuszne i douszne.

Słuchawki otwarte

Słuchawki otwarte zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, a dźwięki swobodnie przechodzą przez muszlę dzięki konstrukcji z licznymi otworami, np. w formie „grilla” czy siatki. Dostępne są zarówno modele nauszne jak i wokółuszne. Słuchawki otwarte zapewniają bardzo dobre brzmienie ze względu na wrażenie swobody dźwięku. Ich minusem jest jednak słaba izolacja od dźwięków otoczenia. Słuchawki otwarte znakomicie się sprawdzą w domowym zaciszu, kiedy chcemy delektować się muzyką w odosobnieniu.

Oferta słuchawek otwartych Sennheiser

Słuchawki otwarte

Słuchawki półotwarte

Słuchawki półotwarte łączą najlepsze cechy innych konstrukcji, są idealnym dodatkiem do każdego smartfona. Bardzo dobrze przenoszą niskie, średnie i wysokie tony, zapewniają również optymalny kontakt z otoczeniem i dobrą cyrkulację powietrza. Muszle mogą posiadać otwory po zewnętrznej stronie, co wzbogaca przestrzeń dźwiękową oraz eliminuje efekt odbicia fali dźwiękowej w membranie tak jak w słuchawkach zamkniętych. Te zalety przekładają się na wyższą cenę urządzenia.

Oferta słuchawek półotwartych Sennheiser

 

Słuchawki półotwarte

Słuchawki zamknięte

Słuchawki zamknięte mają szczelną obudowę i zapewniają dobrą izolację od dźwięków otoczenia. Ograniczają również emisję dźwięku na zewnątrz. Ten typ słuchawek można rozpoznać po tym, że ich muszle są pełne i jednolite, bez dodatkowych otworów. Na rynku znajdziemy modele zarówno nauszne, jak i dokanałowe.  Najczęściej używane są na zewnątrz, np. do biegania. Decydując się na zamknięte słuchawki należy pamiętać o przerwach podczas słuchania muzyki, aby zminimalizować ryzyko podrażnień ucha. 

Oferta słuchawek zamkniętych Sennheiser

Słuchawki zamknięte

ODPOWIEDZIALNE SŁUCHANIE

Niezależnie od tego, na które słuchawki się zdecydujemy, warto pamiętać, że należy z nich korzystać w sposób odpowiedzialny, czyli tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia słuchu. Światowa Organizacja Zdrowia już w 2015 roku alarmowała, że prawie miliard osób na całym świecie jest narażonych na utratę słuchu z powodu niebezpiecznego sposobu słuchania muzyki. Prawie 50% młodych osób w wieku 12-35 lat słucha muzyki w słuchawkach w sposób zagrażający zdrowiu.


Aby zapoznać się z zasadami odpowiedzialnego korzystania ze słuchawek, zajrzyj na stronę sennheiser.pl/sluchaj-odpowiedzialnie

Newsletter