Sennheiser FOCUSMIC Digital – profesjonalny dźwięk dla mobilnych produkcji wideo

Podczas wystawy IBC mieliśmy przyjemność zaprezentować FOCUSMIC Digital – nasz nowy mobilny mikrofon typu mini-shotgun, który zaprojektowaliśmy z myślą o nagrywaniu wideo profesjonalnej jakości z użyciem iPhone’a. Połączyliśmy w nim najlepsze mobilne rozwiązania – wyposażyliśmy go w naszą sprawdzoną kapsułę mikrofonową, przedwzmacniacz i konwerter A/D Apogee PureDigital oraz złącze Lightning. Dzięki temu FOCUSMIC Digital, kompatybilny z iPhone’ami najnowszych generacji – od modelu SE po iPhone’a X, umożliwia nagrywanie wideo z dźwiękiem najwyższej jakości.

Filmuj jak zawodowiec

Mikrofony typy shotgun są najczęściej wykorzystywane w profesjonalnych produkcjach filmowych do rejestracji ukierunkowanego dźwięku. Dzięki FOCUSMIC Digital wysoka jakość audio jest teraz w zasięgu ręki każdego, kto filmuje smartfonem. Nowy mikrofon mocuje się do telefonu za pomocą wytrzymałego metalowego uchwytu, który jest kompatybilny z różnymi modelami iPhone’ów ze złączem Lightning. Mikrofon zapewnia obrót o 270°, włączając w to pozycję „selfie” oraz pozycję transportową. FOCUSMIC Digital jest również doskonałym wyborem dla reporterów pracujących w terenie i przeprowadzających wywiady lub komentujących wydarzenia.

„Jak sugeruje nazwa, FOCUSMIC Digital zapewnia wysokiej jakości kierunkowy dźwięk dla filmów nagrywanych za pomocą iPhone’a” – wyjaśnia Dela Bahlke, Product Manager w firmie Sennheiser. „Niezależnie od tego, czy użyjemy tego mikrofonu do nagrywania filmów prywatnych czy też w celach profesjonalnych – w kwestii dźwięku zwiększy on możliwości naszego telefonu, dość ograniczone w przypadku wbudowanego mikrofonu i przedwzmacniacza” – dodaje Dela Bahlke.

„Podobnie jak inne produkty wspólnie opracowane przez firmy Sennheiser oraz Apogee – ClipMic digital, MKE 2 digital, MK 4 digital lub AMBEO Smart Headset – FOCUSMIC Digital jest efektem połączenia ogromnego doświadczenia dwóch liderów w technologii rejestrowania audio. Mikrofon zapewnia profesjonalną jakość dźwięku oraz łatwość obsługi i oferuje możliwości, które są standardem w branży profesjonalnej. Jesteśmy pewni, że mobilni filmowcy zaczynając od entuzjastów, a kończąc na profesjonalistach, pokochają pracę z FOCUSMIC Digital” – komentuje Sean McArthur, Dyrektor Marketingu w firmie Apogee.

Czysty, ukierunkowany dźwięk

Wyposażyliśmy FOCUSMIC Digital w naszą sprawdzoną i wielokrotnie przetestowaną filmową kapsułę mikrofonową, a także najwyższej jakości konwerter A/D oraz przedwzmacniacz mikrofonowy firmy Apogee, co umożliwia rejestrację dźwięku nieskazitelnej jakości. Mikrofon efektywnie tłumi szumy boczne, pozwalając na nagrywanie kierunkowego dźwięku nawet w głośnym otoczeniu. 

„Smartfony stoją przed poważnym wyzwaniem w zakresie rejestrowania audio: ich wbudowane mikrofony oraz przedwzmacniacze mikrofonowe są zaprojektowane do prowadzenia rozmów telefonicznych, a nie do nagrywania profesjonalnego dźwięku do filmu. W związku z tym twórcy treści, którzy chcą zapewnić swoim odbiorcom wysokiej jakości materiały filmowe, muszą korzystać z zewnętrznego mikrofonu oraz dedykowanego przedwzmacniacza” – komentuje Dela Bahlke. 

Kontrola z poziomu aplikacji 

FOCUSMIC Digatal jest mobilny pod każdym względem, nawet kontroli jego pracy i ustawień. Aby idealnie dostosować pracę mikrofonu do bliskich i odległych źródeł dźwięku, jego czułość oraz poziom wzmocnienia sygnału można wygodnie regulować za pośrednictwem bezpłatnych aplikacji firmy Apogee: Maestro oraz MetaRecorder. Te aplikacje pozwalają również na użycie różnego typu cyfrowych filtrów dźwięku, takich jak eliminowanie dudnień, ograniczenie dźwięków syczących czy też funkcję zabezpieczenia przed przeciążeniem. Dzięki temu można uzyskać jeszcze lepszą jakość nagrań. Użytkownik może ponadto zapisać ustawienia, które można zastosować podczas nagrywania z innymi aplikacjami, nieoferującymi tak rozbudowanych opcji konfiguracji.

Solidny i wielozadaniowy

Obudowa FOCUSMIC Digital zostałą wykonaną w całości z metalu. Uchwyt jest wyposażony w standardowy gwint 1/4” (20 UNC) umożliwiający zamontowanie na akcesoriach dla kamer, takich jak trójnogi czy statywy stołowe. Mikrofon na tym uchwycie może być obracany w zakresie 270°: od pozycji transportowej 0°, gdy przylega do plecków smartfona, przez pozycję filmowania / przeprowadzania wywiadów, gdy jest ustawiony w osi obiektywu kamery, aż do pozycji „selfie”. Łącznie dostępnych jest 14 pozycji z blokadą ustawienia w celu umożliwienia optymalnego skierowania mikrofonu na źródło dźwięku.

FOCUSMIC Digital jest dostarczamy wraz z owiewką z pianki. Mikrofon jest zasilany bezpośrednio ze smartfona i nie wymaga dodatkowych źródeł energii.

Mikrofon FOCUSMIC Digital będzie dostępny w sprzedaży w drugim kwartale 2018.