Jak bezpiecznie używać słuchawek?

Słuch to niezwykle ważny zmysł. Dzięki niemu komunikujemy się z otoczeniem, orientujemy w przestrzeni i przeżywamy sztukę. Warto go chronić. Zaburzenia słuchu notowane są u coraz większej części społeczeństwa, a często nie są nawet zauważane.

Jak wybrać słuchawki?

Sennheiser jest jednym z niewielu producentów, którzy w produkcji słuchawek kierują się także zdrowiem użytkowników. Mamy ponad 70 lat doświadczenia w konstruowaniu produktów audio, nasza działalność nastawiona jest na długofalową reputację marki. Nasze słuchawki używane są nie tylko w domowym zaciszu czy w studiach nagraniowych, ale także w laboratoriach audiometrycznych podczas profesjonalnych badań słuchu - również w Polsce. Znamy się na tym.

 

Aby dowiedzieć się, jak wybrać najlepsze słuchawki i korzystać z nich tak, by dbać o swój słuch, zajrzyj na naszą stronę JAK WYBRAĆ SŁUCHAWKI? PORADNIK

Poziomy hałasu - infografika

Zasady bezpiecznego używania słuchawek

 • Nigdy nie ustawiaj maksymalnej głośności

  Nigdy nie ustawiaj maksymalnej głośności

  Słuchawki marki Sennheiser potrafią przenosić ciśnienie akustyczne o poziomie nawet 120 dB. To bardzo dużo - przyjmuje się, że próg bólu to właśnie ok. 120 dB. Te liczby wskazują na to, że słuchawki są w stanie przenieść nawet bardzo głośny dźwięk bez zniekształceń.

  Odradzamy jednak słuchać muzyki tak głośno, ponieważ możesz uszkodzić słuch.

 • Najlepiej korzystaj z połowy skali głośności

  Najlepiej korzystaj z połowy skali głośności

  Optimum to około 85 dB, jest to poziom szumu ulicznego lub wewnątrz jadącego samochodu, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Istotne jest też to, że słuch ludzki odbiera głośność w sposób bardzo indywidualny. Wzrost głośności zaledwie o 6 dB postrzegamy jako dwukrotnie głośniejszy dźwięk

  Postrzeganie wysokości dźwięku także zależy w pewnym stopniu od jego głośności.

 • Czas słuchania na słuchawkach ogranicz do 1 godziny dziennie

  Czas słuchania na słuchawkach ogranicz do 1 godziny dziennie

  Aby nie przemęczać narządu słuchu, warto ograniczyć czas słuchania na słuchawkach. Zbyt długie używanie ich jest nienaturalne, ale wystarczy raz na jakiś czas zmienić otoczenie dźwiękowe. Na przykład zdjąć słuchawki, pocieszyć się ciszą, później posłuchać z głośników, a potem znów wrócić do ulubionych nauszników. 

  Ciesz się ciszą tak samo, jak cieszysz się muzyką.

 • Podczas słuchania muzyki rób przerwy

  Podczas słuchania muzyki rób przerwy

  Włożenie słuchawek powoduje, że nasze naturalne otoczenie dźwiękowe zmienia się. Gdy zdejmiemy słuchawki, słuch musi przyzwyczaić się do ponownej zmiany. Wiemy, że nie możesz żyć bez swoich ulubionych słuchawek, dlatego rób przerwy i postaraj się nie słuchać bardzo długo.

  Długie słuchanie muzyki na słuchawkach obciąża nasze uszy, ale jeśli będziemy robić to z umiarem, nic nam nie grozi. 

 • Aby uniknąć przykrych uderzeń dźwięku, przy podłączeniu słuchawek ustaw głośność na 0

  Aby uniknąć przykrych uderzeń dźwięku, przy podłączeniu słuchawek ustaw głośność na 0

  Z tym zetknął się kiedyś każdy z nas: włączamy urządzenie, które nagle uderza z ogromną głośnością. Gdy chodzi o telewizor czy głośniki, problem jest stosunkowo niewielki, ponieważ między źródłem dźwięku a naszymi uszami jest duża przestrzeń. Ale w przypadku słuchawek takie uderzenie może być nawet bolesne. Pamiętaj o tym, by słuchanie zawsze rozpoczynać od zera. 

  Następnie stopniowo zwiększaj głośność do pożądanego poziomu. 

 • Im bardziej zamknięte słuchawki, tym ciszej należy słuchać

  Im bardziej zamknięte słuchawki, tym ciszej należy słuchać

  Słuchawki dzielą się ze względu na swoją konstrukcję na otwarte, zamknięte i półotwarte. Gdy włożymy te pierwsze, docierają nie jesteśmy odcięci od otoczenia, a dźwięk jest najbardziej przestrzenny. W zamkniętych słuchawkach jesteśmy bardziej oddzieleni od tego, co się dzieje wokół nas. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, wszystko zależy od naszych preferencji i sposobu (a także miejsca) użytkowania słuchawek. 

  Należy pamiętać, że zamknięte słuchawki są najbardziej nienaturalnym sposobem słuchania - dlatego należy ustawić niższą głośność.

Usłysz Dobre Dźwięki

Z dumą uczestniczymy w akcji społecznej Usłysz Dobre Dźwięki, organizowanej przez Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W jej ramach Filharmonia zaprasza słuchaczy na wykłady, koncerty i zajęcia dla dorosłych i dzieci, w trakcie których porusza problem dbania o słuch. 

Słuchawki marki Sennheiser są odzwierciedleniem naszego długoletniego doświadczenia z dźwiękiem i jego bezpiecznym odbiorem. Głęboko w to wierzymy i dlatego z dumą sponsorujemy akcję społeczną Usłysz Dobre Dźwięki.

 • Kolor jest bez znaczenia, ale Twoje słuchawki już nie!

  Kolor jest bez znaczenia, ale Twoje słuchawki już nie!

  Kolor dla jakości dźwięku jest bez znaczenia. Nie zapominaj, że dla uszu najważniejszy jest dźwięk. Upewnij się, że kupujesz słuchawki odpowiedniej jakości, nie tylko piękne - przed zakupem sprawdź jakość ich wykonania oraz dane techniczne (na przykład szerokie pasmo przenoszenia i jednocześnie nieskie zniekształcenia harmoniczne oznaczają produkt wysokiej jakości). 

  Zobacz nasze nowe słuchawki pół-otwarte z serii HD 200

 • Co Ty wiesz o decybelach?

  Co Ty wiesz o decybelach?

  Problem głośności związany jest z naszym zdrowiem. Zbyt duża głośność w słuchawkach powoduje wzrost ciśnienia akustycznego wewnątrz ucha, a to może wyrządzić Ci krzywdę. Ścisz swoje słuchawki. Dużą głośność zostaw sobie na wyjątkowe okazje, na przykład koncert w plenerze.

  Przyjrzyj się naszym słuchawkom otwartym z serii HD 500

 • Dlaczego nie chcesz usłyszeć więcej, może już nie słyszysz ciszy?

  Dlaczego nie chcesz usłyszeć więcej, może już nie słyszysz ciszy?

  Im więcej hałasu wokół Ciebie, tym głośniej ustawiasz słuchawki. To błąd, który szkodzi Twojemu słuchowi, powodując szumy i nieodwracalne zmiany. To z kolei uniemożliwia Ci usłyszenie ciszy – bardzo ważnego elementu w muzyce. Zadbaj o słuchawki, które pozwolą ciszej słuchać dzięki skutecznemu wytłumieniu hałasu otoczenia.

  Zobacz nasze najnowsze słuchawki z aktywną redukcją hałasu - HD 4.50 BTNC

 • Jeśli to są Twoje słuchawki, to pewnie myślisz, że mp3 to muzyka?

  Jeśli to są Twoje słuchawki, to pewnie myślisz, że mp3 to muzyka?

  Sprzeciwiamy się modzie słuchania muzyki w formie półproduktu – ze słabych jakościowo plików dźwiękowych, na słabych odtwarzaczach i słuchawkach. Twój dźwięk będzie tylko tak dobry, jak najsłabsze ogniwo w tym łańcuchu. Zadbaj o odpowiednik nośnik, właściwy odtwarzacz i wysokiej jakości słuchawki - razem pozwolą Ci się cieszyć ukochaną muzyką.

  Sprawdź nasze słynne słuchawki audiofilskie HD 800S