XS Wireless IEM – nowy system monitoringu dousznego od Sennheisera

27 kwietnia 2022

Firma Sennheiser, ekspert w zakresie zaawansowanej technologii audio, zaprezentowała nowy system monitoringu dousznego – XS Wireless IEM. Nowe rozwiązanie jest dedykowane muzykom, pragnącym poprawić jakość i zwiększyć poziom profesjonalizacji swoich występów poprzez zamianę monitorów podłogowych na bezprzewodowe systemy IEM.

XS Wireless IEM (w skrócie XSW IEM) to kompletny zestaw startowy do monitorowania osobistego, który został zaprojektowany, aby wyznaczyć nowy standard prostego, elastycznego i niezawodnego bezprzewodowego monitoringu dousznego. System umożliwia użytkownikom szybkie ustanowienie łatwego w zarządzaniu połączenia bezprzewodowego w profesjonalnym zakresie UHF.

„Bez względu na gatunek muzyczny, czy jesteś na próbie, czy występujesz na żywo, XSW IEM zoptymalizuje twoje brzmienie i da ci pełną swobodę ruchu. Możliwość wyraźnego odsłuchu własnego występu to warunek konieczny, by dobrze wypaść. XSW IEM zapewni ci spójność, niezawodność i jakość dźwięku, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na graniu i śpiewaniu najlepiej jak potrafisz” – powiedział Bertram Zimmermann, menedżer produktu w firmie Sennheiser.

IEM na zawsze

„Muzycy, którzy raz wypróbują bezprzewodowe systemy douszne, nie będą chcieli wracać do systemów podłogowych” – dodaje Zimmermann. „Różnica w brzmieniu jest kolosalna. Dobry odsłuch własnego występu przez systemy podłogowe, głośniki boczne, a nawet PA może być naprawdę problematyczny. Brzmienie nie jest spójne, zwłaszcza gdy się przemieszczasz, a ponadto będzie inne w różnych lokalach. Próby poprawienia jakości odsłuchu poprzez zwiększenie głośności systemu monitorującego pogarszają sytuację – nawet do tego stopnia, że może to doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Ponadto dźwięk odbierany przez publiczność znacznie traci na jakości”.

Wszystko to może uniemożliwić wykonawcy zaliczenie dobrej próby lub udanego występu, ponieważ nie słyszy dobrze siebie ani tego, jak wypada w miksie z innymi członkami zespołu. Odsłuch douszny eliminuje te problemy: XSW IEM zapewnia muzykom spójne, niezawodne brzmienie, które jest niezależne od miejsca i ich pozycji na scenie. Niuanse oraz klarowne brzmienie pomagają im dostroić się i zaliczyć lepszy występ. Ryzyko wystąpienia sprzężenia zwrotnego jest znacznie ograniczone.

Niezależnie od doświadczenia technicznego konfiguracja systemów XS Wireless IEM jest łatwa i szybka. Dzięki nim zniknie bałagan na scenie, a muzycy zyskają więcej miejsca w sali prób.

Funkcjonalny zestaw startowy

XSW IEM wykorzystuje pasmo UHF, aby zapewnić połączenie bezprzewodowe na profesjonalnym poziomie. Wyrównane i wstępnie skonfigurowane ustawienia częstotliwości ułatwiają muzykom rozpoczęcie pracy w mgnieniu oka. W razie potrzeby częstotliwość nadawania można również wybrać ręcznie.

Podświetlane wyświetlacze zarówno na odbiorniku bodypack, jak i na nadajniku montowanym w racku ułatwiają odczytanie ustawień nawet przy słabym oświetleniu. Ponadto system oferuje ogranicznik chroniący słuch użytkownika oraz wzmacniacz wysokich częstotliwości poprawiający niuanse i klarowność.

W XSW IEM użytkownicy mogą wybrać miks monofoniczny (jeden miks, regulacja głośności w lewym i prawym uchu) lub miks stereofoniczny. W drugim przypadku dostępne są dwie opcje: przy wyłączonym trybie Focus pokrętło sterowania zmienia głośność lewego/prawego kanału; przy włączonym trybie Focus określa, który z dwóch sygnałów wejściowych będzie słyszany głośniej, tworząc indywidualny miks monofoniczny dostosowany do potrzeb muzyka.

Czujnik podczerwieni pozwala łatwo zsynchronizować wiele odbiorników bodypack z jednym nadajnikiem.

Zawartość zestawu

XSW IEM zawiera stereofoniczny odbiornik bodypack ze słuchawkami dousznymi i bateriami oraz stereofoniczny nadajnik z anteną, zestawem do montażu w racku oraz zasilaczem z adapterami wtyczek.

Na początku pracy z zespołem bardzo opłacalnym sposobem monitorowania dźwięku jest użycie jednego nadajnika i dowolnej liczby odbiorników bodypack. Na późniejszym etapie kariery zespół może tworzyć indywidualne miksy, po prostu dodając kolejny nadajniki IEM.

Ceny i dostępność

Katalogowa cena detaliczna XSW IEM wynosi 2799 PLN, a za dodatkowe odbiorniki i nadajniki trzeba będzie zapłacić 1629 PLN.

XSW IEM jest dostępny w pięciu zakresach częstotliwości UHF, które są dostosowane do rodziny mikrofonów bezprzewodowych i nadajników instrumentalnych XSW. Na polskim rynku system będzie dostępny czerwcu br.

Dane techniczne

XSW IEM SR Nadajnik stereo

Modulacja: FM stereo

Zakresy częstotliwości i maks. moc RF:

A: 476 - 500 MHz (30 mW)

B: 572 - 596 MHz (30 mW)

C: 662 - 686 MHz (30 mW)

E: 823.2 - 831,8 MHz (30 mW)

K: 925.2 - 937,3 MHz (10 mW)

Szerokość pasma przełączania: do 24 MHz

Pasmo przenoszenia AF: 45 Hz do 15 kHz

Wejścia audio: 2x XLR-3 / ¼" (6,3 mm) gniazdo combo, symetryczne elektronicznie

Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD): <0,9 %

Stosunek sygnału do szumu: ≥88 dB

Zakres temperatur: 0 °C do +40 °C

Pobór prądu: ok. 400 mA (w zależności od poziomu głośności)

Wymiary: ok. 200 x 128 x 42 mm

Masa: ok. 700 g

 

XSW IEM EK Odbiornik stereofoniczny

Szerokość pasma przełączania: do 24 MHz

Stosunek sygnału do szumu (1 mV, odchylenie szczytowe): ≥88 dB

Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD): ≤ 1 %

Poziom sygnału wyjściowego AF przy 3,5 mm: 2 x 1,25 Vrms przy 16 Ω

Podbicie wysokich częstotliwości (EQ): +10 dB przy 13 kHz

Ogranicznik: -10 dB

Pasmo przenoszenia AF: 45 Hz do 15 kHz

Zakres temperatur: 0 °C do +40 °C

Zasilanie: 2 baterie AA, 1,5 V

Czas pracy: ok. 6 godzin (w zależności od poziomu głośności)

Wymiary: ok. 95 x 70 x 26 mm

Waga (z bateriami): ok. 110 g

 

IE 4 Słuchawki douszne

Przetwornik: dynamiczny

Pasmo przenoszenia: 40-20 000 Hz

SPL (1 kHz, 1 mW): 106 dB

Impedancja nominalna: 6 Ω

Długość kabla: 1,4 m

Złącze: wtyk stereo 3,5 mm (1/8"), pozłacany

Temperatura: -5 °C do +50 °C

Kontakt dla prasy:
Edward Popławski, Manager ds. komunikacji, Aplauz Sp. z o.o.