Sennheiser wkracza w świat motoryzacji

17 września 2019

Firma Sennheiser – czołowy producent rozwiązań audio najwyższej jakości – zadebiutował w sektorze motoryzacyjnym z technologią dźwięku AMBEO 3D rozpoczynając współpracę z producentem samochodów Karma Automotive z Południowej Kalifornii. Niemiecka firma zainstaluje w luksusowych autach Karma Revero GT 2020 system rozrywki i komunikacji, zapewniając użytkownikom trójwymiarowe brzmienie i czysty dźwięk w rozmowach telefonicznych.

„Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że możemy przenieść wrażenia odsłuchowe AMBEO do samochodów i że robimy to wspólnie z firmą Karma Automotive, która koncentruje się na pojazdach elektrycznych. We współpracy z firmą Karma zbiega się przyszłość transportu z przyszłością korzystania z dźwięku” – mówi Daniel Sennheiser, dyrektor generalny Sennheiser.

Z kolei dyrektor Andreas Sennheiser dodaje: „Naszym celem było stworzenie systemu dającego najlepsze w swojej klasie doznania dźwiękowe. Zaprojektowany przez nas system będzie zadziwiać autentycznym wciągającym dźwiękiem, wyraźnym głosem i możliwościami personalizacji brzmienia”.

„W firmie Karma Automotive jesteśmy dumni z tego, że dostarczamy kierowcom wrażenie zanurzenia się w dźwięku dzięki globalnym relacjom i partnerom technologicznym, takim jak Sennheiser”, mówi John Maloney, dyrektor finansowy w firmie Karma Automotive.

System dźwięku przyszłości

System nagłośnienia AMBEO w aucie Karma Revero GT 2020 składa się z wielokanałowych głośników ułożonych w dwóch głównych warstwach oraz subwoofera. Dzięki takiej konfiguracji cała kabina jest autentycznie zanurzona w dźwięku. Przygoda staje się pełna dzięki temu, że zagłówki pojazdu zostały zintegrowane z głośnikami. 

Co istotne, aby doświadczyć trójwymiarowego dźwięku, nie potrzebne są nagrania w technologii binauralnej, ponieważ algorytm AMBEO upmix może przetworzyć dowolny materiał stereo na brzmienie 3D. Źródłami i poziomami dźwięku steruje wygodny graficzny interfejs użytkownika, który umożliwia kierowcy i pasażerom personalizację dźwięku zgodnie z ich preferencjami. Interfejs pozwala również określić preferowany stopień zanurzenia i położenie użytkownika na scenie dźwiękowej.

Wyraźne rozmowy telefoniczne dzięki matrycom mikrofonowym

Dzięki systemowi AMBEO wyraźna rozmowa telefoniczna w samochodzie nie jest już tylko marzeniem. System wykorzystuje technologię kształtowania wiązki, którą aktywnie skupia się na mówiącej osobie, a matryce mikrofonowe formujące wiązkę są wbudowane po obu stronach kabiny. W rezultacie głos jest precyzyjnie rejestrowany, natomiast szum wiatru, hałas silnika i opon są skutecznie tłumione. Pozostali pasażerowie mogą przyłączyć się do rozmowy telefonicznej lub kontynuować słuchanie muzyki lub ścieżki dźwiękowej filmu bez zakłóceń. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: umożliwia swobodną, wyraźną komunikację pomiędzy wszystkimi osobami znajdującymi się w samochodzie.

Osiągnięcie inżynierii

Inżynierowie firmy Sennheiser przez ponad dwa lata rozwijali i dopracowywali technologię AMBEO dla sektora motoryzacyjnego. „Głównym wyzwaniem było wprowadzenie otaczającego dźwięku wysokiej jakości do złożonej przestrzeni samochodu, która jest zupełnie odmienna od typowych przypadków zastosowania technologii trójwymiarowego brzmienia i kształtowania wiązki dźwięku” – mówi dr Véronique Larcher, szefowa AMBEO Immersive Audio w Sennheiser. „Musieliśmy zacząć prawie od zera, mając na celu nie tylko wprowadzenie dobrego rozwiązania na rynek, ale także stworzenie najlepszego możliwego. System AMBEO łączy teraz algorytm upmix AMBEO, czyli złoty standard dla dookólnego dźwięku, udoskonaloną reprodukcję dźwięku i najnowszą technologię kształtowania wiązki, dzięki czemu zapewnia wyraźną komunikację”.

 
Galeria zdjęć:
Kontakt dla prasy:
Edward Popławski, Manager ds. komunikacji, Aplauz Sp. z o.o.