Przeznaczony do mowy. Prosty cyfrowy system mikrofonów bezprzewodowych SpeechLine

Czasem naprawdę konieczne jest wynalezienie na nowo koła. Sennheiser prezentuje SpeechLine Digital Wireless - pierwszy na świecie cyfrowy system bezprzewodowy, przeznaczony specjalnie do mowy. Podczas procesu rozwojowego specjaliści Sennheisera konsultowali się z użytkownikami, technikami i instalatorami, by stworzyć system, który ostatecznie spełni wszystkie wymagania stawiane mikrofonom bezprzewodowym przeznaczonym do nagłośnienia mowy.

„Naszym celem było stworzenie pierwszego mikrofonu, optymalnego do słowa mówionego i publicznych wystąpień - tłumaczy Kai Tossing, manager produktu w dziale Business Communication firmy Sennheiser - Chcieliśmy dowiedzieć się dokładnie, które funkcje są istotne, i to nie tylko dla użytkowników, ale także inżynierów i osób decyzyjnych. Chcieliśmy poznać ich potrzeby jeśli chodzi o aplikacje nagłośnienia mowy.”

Zostały przeprowadzone liczne dyskusje i testy z grupami fokusowymi. Okazało się, że najważniejszymi wymaganiami stawianymi mikrofonom przeznaczonym do mówienia są: prosta instalacja i obsługa, wysoka niezawodność i przyszłościowa technologia. „By spełnić te wymagania, nasi specaliści zaprojektowali mikrofon bezprzewodowy od zera. - kontynuuje Kai Tossing - Instalacja, korzystanie czy regulacja są dużo prostsze, niż w każdym znanym dotychczas mikrofonie. Kiedy mikrofon zostanie skonfiguorwany, użytkownik nie musi mieć żadnego dźwiękowego know-how - ono jest wbudowane. Mówca może się skupić na mówieniu czy prowadzeniu spotkania, lekcji albo prezentacji, zamiast skupiać się na mikrofonie, którego używa.”

Doświadcz prostoty
SpeechLine Digital Wireless ułatwia także życie technika obsługującego wydarzenie. Każdy mikrofon ma wbudowany system automatycznego zarządzania częstotliwościami, który sam wyszukuje wolne pasmo, dzięki czemu eliminuje czasochłonne planowanie częstotliwości z góry. Inny system automatycznie adaptuje mikrofon do rodzaju aplikacji i mówcy, czego wynikiem jest optymalna zrozumiałość mowy w każdym momencie. Ponadto system może być zdalnie zarządzany w sieci wi-fi, przy wykorzystaniu aplikacji Wireless System Remote, AMX lub Crestron. W ten sposób można mieć kontrolę nad stanem baterii czy bieżącą jakością transmisji.

Stuprocentowa niezawodność
By zapewnić stabilną transmisję bezprzewodową i doskonałą jakość dźwięku mowy podczas wykładu czy przentacji, Sennheiser położył nacisk na aspekcie niezawodności. Gdy transmisja zostanie zakłócona, system automatycznego zarządzania interferencjami automatycznie, niesłyszalnie i niezauważalnie przełączy system na alternatywną wolną częstotliwość. Dzięki nowoczesnym akumulatorom litowo-jonowym system działa ponad 15 godzin na jednym ładowaniu. Poza wieloma elastycznymi sposobami ładowania baterii, najwygodniejszym sposobem jest ładowanie przez USB, co ułatwia prowadzenie dłuższych imprez. Idealną zrozumiałość mowy dodatkowo zapewniają wybieralne profile i algorytmy brzmieniowe, które ustawiają brzmienie pod kątem męskich lub żeńskich głosów.

Wyposażone pod katem przyszłości
Dzięki 256-bitowemu kodowaniu AES, użytkownicy mogą korzystać z komunilacji bezprzewodowej w sposbó całkowicie bezpieczny. System działa w nie wymagającym licencji czy rejestracji paśmie 1,9 GHz. System dostępny jest w zestawach z mikrofonem do ręki, nagłownym lub krawatowym. Wszystkie trzy zestawy wyposażone są w przenośny nadajnik (doręczny lub miniaturowy), akumulator oraz stację odbiorczą. Zestawy SpeechLine Digital Wireless oraz aplikacja Wireless System Remote dostępne będą od ok. czerwca 2015.