NAMM 2019: Sennheiser przedstawia XS Wireless Digital

28 stycznia 2019

Podczas wystawy NAMM 2019 Sennheiser zaprezentował nową serię mikrofonów XS Wireless Digital, która oferuje muzykom i operatorom kamer wideo łatwy dostęp do bezprzewodowego dźwięku. XSW-D zastępuje przewód eleganckimi i kompaktowymi nadajnikami i odbiornikami, które pracują w paśmie 2,4 GHz, co umożliwia bezproblemowe korzystanie z tego rozwiązania na całym świecie. Ta uniwersalna i ława w użyciu seria oferuje wachlarz bezprzewodowych rozwiązań dla niemal każdego zastosowania i każdej możliwej konfiguracji. Nadajniki i odbiorniki można swobodnie łączyć, co pozwala użytkownikom komponować poszczególne elementy lub też wybrać gotowy zestaw. 

„XS Wireless Digital to poszerzenie naszego portfolio o doskonałe cyfrowe mikrofony bezprzewodowe klasy podstawowej. Ta seria jest idealnym wyborem dla użytkowników, którzy pierwszy raz sięgają po rozwiązania bezprzewodowe – zarówno muzyków, którzy chcą swobodnie poruszać się po scenie, jak też twórców treści, którzy chcą przenieść swoje projekty wideo na wyższy poziom dzięki wykorzystaniu bezprzewodowego dźwięku” – powiedział Tobias von Allwörden, starszy menedżer produktu w firmie Sennheiser.

Nieskomplikowany system, ogromne możliwości

XSW-D korzysta z transmisji cyfrowej w paśmie 2,4 GHz i używa sprawdzonego i docenianego kodeka aptX Live. Odbiorniki posiadają anteny różnicowe, a nadajniki działają w sposób redundantny, podwójnie przesyłając wszystkie pakiety danych, co zapewnia niezawodną transmisję. W przypadku zakłóceń nadajnik oraz odbiornik niezauważalnie przełączają się na czystą częstotliwość. Równocześnie można użyć do pięciu systemów, a ich zasięg transmisji wynosi maksymalnie 75 metrów, przy tym opóźnienie dźwięku nie przekracza 4 ms. Nadajnik i odbiornik można wygodnie ładować za pośrednictwem USB przy użyciu dołączonego przewodu. Jedno pełne ładowanie zapewnia do pięciu godzin pracy.

Bardzo prosta obsługa

Uruchomienie systemu jest najprostsze z możliwych i dokonuje się go tylko jednym przyciskiem. Wciskając przycisk na nadajniku i odbiorniku włączamy ich zasilanie i automatycznie następuje nawiązanie połączenia między tymi urządzeniami. Klikając przycisk na odbiorniku lub nadajniku wyciszamy sygnał audio (mute), a ponowne wciśnięcie i przytrzymanie obydwu przycisków powoduje wyłączenie zasilania systemu.

Nadajnik może być podłączony do mikrofonu ręcznego, mikrofonu lavalier lub instrumentu, natomiast odbiornik, w zależności od zastosowania, może być bezpośrednio podłączony do stołu mikserskiego, wzmacniacza gitarowego lub basowego, czy też wejścia mikrofonowego kamery wideo.

W przypadku nadajnika instrumentalnego można go przymocować do paska lub kieszeni przy użyciu dołączonego przewodu instrumentalnego i uchwytu na pasek.

Zastosowanie: występy i prezentacje

Prezenterzy, wokaliści i instrumentaliści mogą wybierać między zestawami: Vocal Set z kardioidalnym mikrofonem dynamicznym XS 1, Lavalier Set z przypinanym mikrofonem ME 2-IIl ub Instrument Base Set dla instrumentów, który posiada wyjście 6,3 mm (1/4"). Dostępny jest też zestaw XLR Base Set, który jest przeznaczony do użycia z już posiadanymi mikrofonami dynamicznymi, a także zestaw Presentation Base Set, który może być użyty do współpracy z posiadanym mikrofonem typu lavalier, wyposażonym w złącze mini jack 3,5 mm (1/8"). Latem tego roku seria będzie rozszerzona o Pedalboard Set przeznaczony dla gitarzystów i basistów. Wszystkie nadajniki i odbiorniki są również dostępne osobno.

Zastosowanie: filmowanie i produkcja treści

XSW-D niezawodnie rejestruje dźwięk bezpośrednio na kamerze wideo z wykorzystaniem jej wejścia mikrofonowego. Odbiornik mocuje się do kamery przy użyciu stopki lampy XSW-D i łączy z nią spiralnym przewodem z wtykiem jack 3,5 mm (1/8"). Nadajnik po prostu podłącza się do mikrofonu ręcznego lub lavalier, w zależności od naszych preferencji i sytuacji.

Operatorzy kamer i twórcy treści mogą wybrać między zestawami: Portable Lavalier Set z przypinanym mikrofonem ME 2-II, Portable Interview Set przeznaczonym do użycia z posiadanym mikrofonem dynamicznym, Portable Base Set przeznaczonym do pracy z posiadanym mikrofonem lavalier, a także Portable ENG Set, w skład którego wchodzi nadajnik dla mikrofonu lavalier (dołączony ME 2-II) oraz drugi nadajnik dla posiadanego ręcznego mikrofonu dynamicznego.

Wszystkie systemy, z wyjątkiem XSW-D Pedalboard Set, będą w sprzedaży wkrótce po premierze na Namm Show 2019.

Dane techniczne XSW-D

Zakres częstotliwości: 2000 – 2483,5 MHz

Moc transmisji (EIRP): maksymalnie 10 mW

Modulacja: GFSK z TDMA

Kodek: aptX® Live

Charakterystyka częstotliwościowa toru audio: złącze XLR/3,5 mm [1/8"]: 80 – 18000 Hz; złącze 6,3 mm [1/4"]: 10 – 18000 Hz

Maksymalny poziom sygnału audio: 12 dBU

Stosunek sygnał/szum: ≥ 106 dB

THD: < 0,1%

Opóźnienie dźwięku: < 4 ms

Ogniwo zasilające: akumulator litowo-jonowy, napięcie nominalne 3,7 V, pojemność ogniwa 850 mAh

Czas pracy: do 5 godzin

Czas ładowania: średnio 3 h

Napięcie wejściowe złącza ładowania USB-C: nominalnie 5,0 V

Temperatura ładowania: 0°C – 60°C (32°F – 140°F)

 
Kontakt dla prasy:
Edward Popławski, Manager ds. komunikacji, Aplauz Sp. z o.o.