Technologia mikrofonowa Sennheiser przygotowana do pracy w Brazylii!

Gdy piłkarskie ekipy narodowe z całego świata będą ustalać ostateczne składy drużyn do rywalizacji o zwycięstwo w Brazylii, kilkaset milionów telewidzów będzie oglądać zmagania zawodników na żywo i wielu z nich będzie więcej niż szczęśliwych, gdy przez całą noc będą mogli na bieżąco śledzić rozgrywki. Podczas tego turnieju firma Host Broadcast Services (HBS) zajmująca się jego produkcją medialną będzie używać mikrofonów przewodowych i bezprzewodowych Sennheiser, włączając w to nowy system mikrofonowy surround Esfera. Takie rozwiązanie umożliwi przekazanie atmosfery stadionu w niezwykle realistyczny sposób i zapewni ekscytujące komentarze sprawozdawców oraz bezpośrednie raporty z linii boiska.

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem sportu czy też nie, przez kilka najbliższych tygodni piłka nożna będzie niepodzielnie królować na ekranach telewizorów. W przypadku firmy HBS, która zajmuje się produkcją takich wydarzeń od 2002 roku, przygotowania do tej imprezy trwały już od dłuższego czasu – sprzęt oraz ekipy techniczne i realizacyjne, które będą pracować w Brazylii, pojawiły się na miejscu już na początku kwietnia. Prowadziły one bardzo intensywne prace przygotowawcze w celu zapewnienia niezakłóconych transmisji z dwunastu stadionów.

W Brazylii firma HBS po raz pierwszy zastosuje nowy system mikrofonowy surround Esfera, który pozwala uzyskać pełny dźwięk surround 5.1 z sygnału z kompaktowego mikrofonu stereo. „Dla nas jest ważne, by wizja wysokiej jakości szła w parze z wysokiej jakości dźwiękiem”, komentuje rzecznik firmy HBS. „Dzięki zastosowaniu systemu Esfera możemy bardzo łatwo uzyskać dźwięk 5.1 – nawet w procesie postprodukcji. Kompaktowa budowa oraz mała liczba niezbędnych przewodów sprawia, że mikrofony Esfera będą używane w wielu miejscach stadionu, np. w tunelu zawodników czy na zewnątrz, w celu uchwycenia niezwykłej atmosfery, a także w pozycji kamery 1 jako wyjątkowo bezpiecznej dla dźwięku surround 5.1.” Na dwunastu stadionach dźwięki będzie rejestrować 36 mikrofonów Esfera (SPM 8000), a następnie w International Broadcast Centre dwie jednostki centralne (SPB 8000) będą wykorzystane do uzyskania dźwięku surround w systemie 5.1 z sygnałów stereo.

Odgłosy towarzyszące strzałom zawodników w polu karnym oraz wykopy bramkarskie będą przechwytywane przy użyciu około 300 mikrofonów shotgun – włączając w to mikrofony typu long gun MKH 8070, które pozwalają na bardzo precyzyjne zarejestrowanie dźwięków z bardzo odległych źródeł. Do tych celów będą też użyte mikrofony short gun MKH 8060 oraz stereo shotgun MKH 418-S. Sprawozdawcy z płyty boiska będą korzystać z mikrofonów reporterskich MD 46.

24 nadajniki bezprzewodowe typu plug-on z serii 2000 będą użyte w przypadku mikrofonów umieszczonych na wysięgnikach oraz mikrofonów MKH 8060s zamontowanych na Spidercamach. Każdy zespół obsługujący kamerę będzie wyposażony w bezprzewodowy zestaw reporterski (odbiornik na kamerę EK 2000 oraz nadajnik bodypack SK 2000 z przypinanym mikrofonem MKE 1) oraz w przewodowy mikrofon reporterski MD 46. Sygnał audio będzie monitorowany przy użyciu słuchawek HD 25.

Ciekawostki o zespołach i meczach
Bez wątpienia jednym z istotnych elementów transmisji będą raporty o zespołach oraz różne ciekawe historie z Brazylii. W tym celu HBS przygotował dodatkowe zestawy bezprzewodowe dla reporterów: 40 bezprzewodowych zestawów reporterskich z serii 2000 zapewni krystalicznie czystą transmisję dźwięku (odbiorniki na kamerę EK 2000 oraz nadajniki ręczne SKM 2000 z główkami mikrofonowymi MMD 935), a równocześnie 40 połączeń zwrotnych (talk-back) pozwoli utrzymywać kontakt między redakcją a reporterami (nadajniki SK 2000 oraz odbiorniki bodypack EK 1039 ze słuchawkami HD 25).

Wolfgang Guse, Dyrektor Sprzedaży Systemów Profesjonalnych w Sennheiser Vertrieb und Service powiedział: „Wymagania dotyczące transmisji materiałów z Brazylii będą bardzo wysokie – jakość obrazu i dźwięku musi być doskonała. Bardzo cieszymy się, że HBS współpracuje z nami od tak dawna i w Brazylii ponownie zaufał naszym produktom najwyższej jakości.”

Sprzęt Sennheiser w Brazylii
Mikrofony na dwunastu stadionach / wyposażenie zespołów kamerowych
• 36 systemów mikrofonowych surround Esfera (36 mikrofonów stereo SPM 8000; dwie jednostki centralne SPB 8000)
• 240 mikrofonów typu short gun MKH 8060
• 48 mikrofonów typu long gun MKH 8070
• 96 mikrofonów stereofonicznych typu shotgun MKH 418-S
• 47 mikrofonów typu short gun MKH 418
• 120 mikrofonów reporterskich MD 46
• 24 kanały bezprzewodowe wykorzystywane przez mikrofony z serii 2000 zamontowane na wysięgnikach oraz kamerach podwieszanych spider cam.
• 47 bezprzewodowych systemów mikrofonowych używanych z kamerami (odbiorniki na kamerę EK 2000, nadajniki bodypack SK 2000 oraz przypinane mikrofony MKE 1)
• 47 mikrofonów reporterskich MD 46
• 47 słuchawek monitorowania HD 25